- DEVELOPER: Bluekey Games
- IZDAVAČ: Bluekey Games
- PLATFORME: PC
- ŽANR: Puzzle/ Visual novel
- DATUM IZLASKA: 24. listopada 2024.
- POČETNA CIJENA: 7,79 €
- RECENZIRANA VERZIJA: PC
Zamislimo prosječno iskustvo u escape roomu: grupa prijatelja istražuje svaki komadić namještaja kako bi pronašla tragove koji će im pomoći da riješe zagonetke prije nego što vrijeme istekne, ali usput previdi najlogičnije rješenje. Obično to znači i kaotično trčanje između različitih dijelova prostorije, poteškoće u pronalaženju zagonetki, a zatim i uporno moljakanje voditelja igre za pomoć nakon što su se nekoliko puta za redom zaglavili.
S obzirom na to, pretvoriti ovakvu imerzivnu avanturu u stvarnom vremenu u društvenu igru s kartama predstavlja priličan izazov, ali kartaška igra Escape Tales: The Awakening od LockMe-a i Board&Dicea brzo je postala hit među ljubiteljima zagonetki. Sada je razvojni studio Bluekey Games otišao korak dalje i ovu kartašku igru pretvorio u digitalnu verziju. Ima li smisla Escape Tales: The Awakening kao vizualni roman u obliku videoigre? Po meni, odgovor je: da.
Napomena: Nisam upoznata s kartaškom verzijom igre, tako da se oslanjam na dojmove koje sam stekla iz digitalne kopije.
Pazi što želiš
U Escape Tales: The Awakening igramo kao Sam, udovac čija je kći pala u komu iz nepoznatih razloga. Pronalazimo “Knjigu rituala” s tajanstvenim ritualom buđenja i odlučujemo ga izvesti na kćeri. To nas vodi na put pun opasnosti i nesigurnosti, dok nas odjeci zaboravljene prošlosti polako izjedaju.
Što se tiče igranja, najlakše je gledati ga iz dvije perspektive: istraživanje i rješavanje zagonetki. Imamo 8 jedinstvenih lokacija koje možemo posjetiti, a svaka od njih ima svoju temu povezanu s pričom. Nema vremenskog ograničenja za dovršavanje prostorija, ali je dodana mehanika meditacije kako bi se balansirala igra – svaka detaljnija analiza troši jedan bod izdržljivosti, a kada ih sve potrošimo, daljnje istraživanje je onemogućeno osim ako se ne odlučimo za meditaciju.
Međutim, igra nas na početku upozorava da će nas prečesto oslanjanje na meditaciju dovesti do gubitka razuma, što će negativno utjecati na krajnji ishod. Mislim da je ovo bila dobra ideja za dodavanje kreativnosti u igranje – moramo birati između šanse da pronađemo ključne predmete skrivene od pogleda i rizika da se izgubimo u iluzijama, nesposobni vratiti se u stvarnost.
Što se tiče zagonetki, bile su prilično zabavne, iako su neke bile složenije. Ponekad su zagonetke bile zbunjujuće i teške za riješiti, moram priznati da su autori učinili sve kako bi pomogli igračima: znamo koji komadi pripadaju kojoj zagonetki, možemo koristiti označivač za važnije bilješke, a naravno, tu su i besplatni savjeti bez ikakvih posljedica.
Što se samih zagonetki tiče, s jedne strane sam bio pomalo razočaran nedostatkom raznovrsnosti – većina ih se svodila na matematičke zadatke, a bilo je dva ili tri pogađanja riječi. S druge strane, bio sam ugodno iznenađen kada su zagonetke funkcionirale poput stvarnih karti (primjerice, morali smo provjeriti što je s druge strane ili ih složiti jednu preko druge kako bismo otkrili uzorak) – bio je to kreativan način prikazivanja mehanike originalne igre u virtualnom svijetu.
Labirint tame
Grafika odražava cjelokupnu atmosferu priče: tamna je i zavaravajuća, pretvarajući nešto nevino u njegovu iskrivljenu verziju. Prostorije vidimo iz ptičje perspektive, što ponekad otežava prepoznavanje razbacanih predmeta, ali istodobno dobro funkcionira s konceptom pažljivog istraživanja.
Glazba također odgovara horor atmosferi, iako mi nisu odgovarali dijelovi s tihim šaptanjem u pozadini – više su me ometali nego što su doprinosili napetosti. Unatoč tome, želim pohvaliti atmosferične ilustracije u prijelazima između scena – bile su čiste, ugodne za gledanje i otkrivale su ključne dijelove priče.
Nada ili očaj?
Odgovor ovisi o tome kako se nosimo s tugom. Na prvi pogled može se činiti da će glavni fokus biti na kćeri i njezinu stanju. No, kako priča napreduje, brzo otkrivamo da nas neriješena trauma zbog smrti supruge sprečava da nastavimo dalje. Istina je zakopana duboko u nama, a naši dijalozi, riješene zagonetke i redoslijed radnji odredit će hoćemo li i kako doći do nje. Kombinacija stvarnih životnih tragedija i nadnaravnih sila čini iskustvo još intenzivnijim, jer je na nama hoće li se priča pretvoriti u put gubitka ili iskupljenja.
Važno je napomenuti da sigurno nećete moći pristupiti svim zagonetkama i lokacijama u jednom igranju. U tom smislu slažem se s autorima kartaške verzije da je ovu igru potrebno igrati dva puta kako biste u potpunosti razumjeli priču i pronašli najbolji završetak. Na taj način zadržava svoju vrijednost za ponovno igranje, iako zagonetke i sama priča ostaju isti.
Završne misli
Istina je da je sve što sam spomenula već ranije napravljeno u ovoj igri. To je olakšalo proces stvaranja igre u odnosu na izradu potpuno novog naslova, ali također su napravljena određena prilagođavanja za digitalnu verziju – poput ograničavanja igre na jednog igrača. Sveukupno, ovaj vizualni roman pruža novu perspektivu na voljenu kartašku igru i uspješno prenosi njenu bit, pa vam svakako preporučujem da isprobate ovu računalnu verziju escape room iskustva.
Recenzentski primjerak ustupio izdavač
4.0