Blender: Film & Games

Iz filma u igru: Izazovi i prilike adaptacije Jay i Silent Boba u videoigre

Podijelite:

Razvoj videoigara temeljenih na postojećim intelektualnim vlasništvima donosi jedinstvene izazove, ali i brojne prilike. Posebno zanimljiv primjer dolazi iz hrvatskog studija Gamechuck, a njegov voditelj, Aleksandar Gavrilović, koji je ujedno i glavni tajnik Klastera hrvatskih proizvođača videoigara (CGDA), govorio je o ovoj temi tijekom panela Crossmedia i Transmedia: iz filma u videoigre i iz videoigre u film na konferenciji Blender: Film & Games. Njihova najnovija videoigra donosi avanture legendarnog dvojca Jay i Silent Bob, likova iz kultnih filmova Kevina Smitha, koji su obilježili kontrakulturu 90-ih i početak 2000-ih.

Autorske igre vs. prilagodbe postojećih IP-a

Gavrilović ističe da postoje dvije osnovne opcije za razvoj videoigara: kreiranje originalnog naslova ili prilagodba postojećeg IP-a. Svaka od tih opcija nosi svoje prednosti i nedostatke. Kod autorskih igara, tim ima potpunu slobodu u kreiranju svjetova, likova i priča. Međutim, to može predstavljati problem jer igra kreće “od nule” i nema postojeće publike. Nasuprot tome, kod rada s postojećim IP-om, kao što je slučaj s Jay i Silent Bobom, već postoji određena publika koja je upoznata s likovima i tematikom. Međutim, s tim dolaze i ograničenja – mora se paziti na dosljednost i ne smije se narušavati tuđa vizija.

„Ako uzmete postojeći IP, onda već postoje neki ljudi koji su zainteresirani i čak i ako napravite pogreške, vjerojatno će kupiti igru. Morate paziti na puno detalja i ne smijete narušavati tuđu viziju jer će tada originalni kreator biti nezadovoljan“, kaže Gavrilović.

Prepoznatljivi humor i izazov adaptacije

Jay i Silent Bob su likovi čiji humor, koji se temelji na zapetljanim situacijama, verbalnim dosjetkama i elementima kontrakulture, privlači specifičnu generaciju obožavatelja. Gavrilović priznaje da je prenošenje tog specifičnog humora u igru poseban izazov.

Jedan od ključnih koraka bio je odabir pravog žanra igre. Gamechuck se odlučio za “brawler“, žanr koji uključuje puno fizičkih sukoba i akcije. Iako humor Jay i Silent Boba većinom leži u verbalnim dosjetkama, odlučili su ubaciti više slapstick humora kako bi se bolje uklopio u mehaniku igre.

„Njihov humor je dosta verbalan, a mi smo se odlučili malo više na nekakav slapstick humor. Pitanje je koliko vi još smijete dodavati na taj postojeći lore i world building“, istaknuo je glavni tajnik CGDA.

Međutim, svaki prijenos iz jednog medija u drugi uvijek podrazumijeva određene kompromise. “Svaka adaptacija nešto promijeni, nešto izgubi, ali i doda nešto novo”, kaže Gavrilović, dodajući da je najvažnija stvar u adaptaciji shvatiti srž onoga što originalno djelo čini posebnim i to prenijeti u novi medij.

Osjećaj nostalgije i izbjegavanje zamki

Nostalgija je često moćan alat u marketingu i dizajnu, no Gavrilović upozorava na opasnost oslanjanja isključivo na nju. Adaptacija likova poput Jay i Silent Boba, koji su bili popularni 90-ih, može lako skliznuti u pukim referencama na prošlost, a ne stvarnim prijenosom atmosfere i duha originalnih filmova.

„Ne smijete se oslanjati samo na nostalgiju. Treba shvatiti atmosferu i ono što likove čini posebnima, a ne samo vraćati stare scene i likove bez konteksta“, naglašava voditelj studija Gamechuck.

Odabir pravog žanra, prenošenje specifičnog humora i izbjegavanje prekomjernog oslanjanja na nostalgiju ključni su elementi uspješne adaptacije. Kako ističe Gavrilović, važno je razumjeti srž originalnog djela i prenijeti je u novu medijsku formu dok se osigurava dosljednost s vizijom originalnih kreatora. Ove adaptacije mogu otvoriti vrata novim generacijama obožavatelja, ali zahtijevaju pažljivo balansiranje između nove interpretacije i očuvanja autentičnosti.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)