Vijesti

Zašto mislim da je Dungeonborne bolji od Dark and Darkera

Podijelite:

Dungeonborne je nedavno pokrenuo svoj otvoreni playtest koji će trajati do kraja Steam Next Festa. Nako što sam isprobao demo verziju, shvatio sam koliko je ova igra bolja u odnosu na Dark and Darker. Iako sadrže isti format, žanr i postavke, idemo malo dublje istražiti zašto se treba radovati izlasku Dungeonbornea.

Iako se doslovno radi o istoj igri, alpha playtest Dark and Darkera prošle godine bio je vrlo siromašan; mali broj neprijatelja koje je gotovo ne moguće bilo ubiti u nekim situacijama, neke klase su bile previše jake za razliku od drugih, bilo je vrlo malo loota za skupiti, a i mape su bile vrlo manje u odnosu na one iz Dungeonbornea. U svojoj suštini, alpha playtest Dungeonbornea donosi puno više toga.

U svojih 10 sati igranja, bilo je dosta lakše priviknuti se na Dungeonborne nego što je to bilo na Dark and Darker. Igra se jednostavnije kreće, lakše je ubiti neprijatelje, puno je više loota za skupiti i dosta je prijateljski nastrojena prema pridošlicama. Spellovi, sposobnosti i pasivne vještine Dark and Darkera manje su zanimljive od onih u Dungeonborneu prema mom mišljenju. Čarolije u toj igri dosta liče na one iz Skyrima; jednostavni projektili različitih boja, dometa i oštećenja.

U Dungeonborneu morate dosta paziti na to kako koristite svoje vještine, primjerice, treba dosta vremena da se neke iskoriste i nije jednostavno igrati kao mag. Trenutno, Dark and Darker ima više prilagodbi klase u obliku odabira otključanih pasivnih vještina koje želite. Otključavate ih kako napredujete, ali uvijek imate ograničen broj mjesta za njih koje možete koristiti.

S druge strane, Dungeonborne toga nema. Sve su vještine već sastavni dio klase i ne mogu se mijenjati, što itekako čini sam gameplay limitiranim. Otključavate pasivne vještine sakupljanjem dovoljno statističkih bodova, ali imate iste pasivne vještine kao i svi ostali iste klase. Statistički bodovi dolaze od dobivanja razina, kao i od opreme, pa možete biti izuzetno dobro opremljen lik već na prvoj razini s otključanim svim pasivnim vještinama.

Dungeonborneove mape su općenito otvorenije. Ima puno naprednije tehnologije renderiranja grafike jer koristi Unreal Engine 5, dok je Dark and Darker još uvijek na Unreal Engienu 4. To uključuje praćenje zrake globalne iluminacije, refleksije i druge suvremenije tehnologije. Općenito, Dungeonborn ima bolju grafiku, ali to je svakako stvar vlastitog mišljenja i dojma.

Treba naglasiti da Dungeonborne i Dark and Dark koriste gotove assete s tržišta, u smislu neprijatelja, okoline i predmeta, ali Dungeonborne ima nešto veću raznolikost neprijatelja. Umjetna inteligencija (AI) je općenito loša u oba slučaja, ali Dungeonborne ima nekoliko problema s lošim praćenjem AI-a pa je vrlo jednostavno prevariti čudovišta i ubiti ih izdaleka. Primjerice, ako se popnete na neku uzvisinu, neprijatelji vas nikada neće moći napasti i tražit će načina kako da dođu do vas.

Tu treba još napomenuti da Dungeonborne sadrži različite događaje unutar same igre koji su dostupniji igračima, u smislu da su nagrade bolje i lako je riješiti zadane izazove. Ono što ne smijete zaboraviti je da sami možete praviti određene stvari, kao što su lijekovi za zdravlje i zatim staviti sve vrijedne prikupljenje stvari nazad u svoju škrinju kako ih nebi izgubili. Zanimljivo je da postoji sustav koji vam omogućuje da sačuvate barem jedan predmet ako kojim slučajem umrete dok istražujete razne mape.

Osim toga, Dark and Darker ima samo PvPvE iskustvo igranja, dok Dungeonborne u svom prvom playtestu ima i arenu za hardcore PvP borbe. Unatoč tome što je arena prilično osnovna, već pruža jako puno zabave, nudeći razne nagrade kao što su iskustvo, zlato i druge stvare. Dungeonborne isto tako ima iznenađujuće dubok sustav aukcija, nešto što Dark and Darker nema. Taj sustav gotovo je kao prava mala igra s potpunom analitikom prodaje.

Sveukupno, Dungeonborne je ispred u mnogim konceptima i Quality of Life značajkama, ali zaostaje u stvarima poput optimizacije (možete doslovno vidjeti kroz zidove) i umjetne inteligencije. Sa sobom donosi i zanimljive načine igranja, primjerice, možete bacati različite napitke ili se pretvoriti u mimica kako bi prevarili druge igrače, a i UI je također dosta jednostavan za korištenje. Priznajem da je ravnoteža izazovna u oba slučaja, ali imam dojam da Dungeonborne donosi dovoljno složenosti s opremom i statistikama da će igračima biti lakše pronaći stil igre koji im se sviđa, a istovremeno je i učinkovit.

hrHrvatski