Recenzije

Shadow of the Ninja Reborn

Podijelite:
  • DEVELOPER: NatsumeAtari
  • IZDAVAČ: NatsumeAtari, Edigger, United Games Entertainment GmbH
  • PLATFORME: PC, PS4, PS5, Nintendo Switch, Xbox Series X/S
  • ŽANR: Platformer / Retro
  • DATUM IZLASKA: 29. kolovoza 2024.
  • POČETNA CIJENA: 19,99 €
  • RECENZIRANA VERZIJA: PC

Nisam igrao originalnu verziju za NES, pa se moje iskustvo temelji isključivo na novijem remakeu, Shadow of the Ninja: Reborn. Bez sumnje, bilo je to zabavno iskustvo, a ugodno su me iznenadila grafička rješenja. Ipak, gameplay može biti izazovan za shvatiti u početku, jer nema tutorijala, pa treba malo vremena da se priviknete. Ponekad je taj nedostatak smjernica bio pomalo frustrirajući.

Igrate kao Hayate ili Kaede, dvoje nindže iz klana Iga, a vaš zadatak je poraziti Garudu i njegovu demonsku vojsku. Kao glavna oružja imate katanu i kusarigamu, a možete koristiti oba istovremeno. Uz to, postoje raznovrsne nove nindža opreme koje možete sakupljati i koristiti tijekom svoje avanture, s maksimalnim inventarom od sedam predmeta. Ako sakupite duplikate, njihova se upotreba zbraja, što omogućuje njihovo češće korištenje. Neka oprema je vrlo učinkovita, dok druga može djelovati pomalo nespretno. Imajte na umu da oprema nestane ako se ne pokupi na vrijeme.

Igra ostaje vjerna originalnih pet razina, dok uvodi novu, složeniju četvrtu razinu, čime se ukupan broj razina povećava na šest. Dizajn je složeniji, s težim neprijateljima i dodatnim izazovima. Dok su neki neprijatelji prilično iritantni, a drugi relativno laki za poraziti, svi dijele slične obrasce kretanja i napada. Kada se upoznate s tim obrascima, većina neprijatelja postaje upravljiva. Međutim, prisutnost brojnih neprijatelja na jednom području može postati frustrirajuća, posebno jer kontrole nisu bile onoliko responzivne koliko sam očekivao.

Igrao sam na PS4/PC Nacon Asymmetric Wireless kontroleru na svom računalu, i animacija skakanja te responzivnost nisu bili baš zadovoljavajući. Neke prepreke bile su posebno teške za preskočiti jer je domet skakanja bio ograničen ili su mehanike trčanja po zidu bile teške za savladati. Kontrole za kretanje po zidovima bile su teške za razumjeti, što je otežavalo korištenje zidova u vašu korist, pa sam ih često izbjegavao.

Općenito kretanje nije bilo onoliko responzivno koliko sam očekivao. Isto vrijedi i za kusarigamu, oružje s lancem koje nije uvijek pogađalo tamo gdje sam namjeravao. Unatoč tim problemima, elementi platformiranja, jednostavnost gameplaya (nije previše složen u pogledu kontrola) te raznolikost neprijatelja i bosseva održavali su iskustvo zanimljivim. Važno je napomenuti da morate poraziti bossa na kraju svake faze kako biste napredovali dalje. Srećom, igra uključuje kontrolne točke koje spremaju vaš napredak svaki put kada uđete u novi dio faze, čineći nastavak igranja nakon smrti manje frustrirajućim.

Susreo sam se s oštećenim spremanjem, gdje je, unatoč tome što sam stigao do 4. faze s Hayateom, igra pogrešno spremila moj napredak kao da sam još uvijek na 1. fazi. U tom trenutku sam odlučio početi ispočetka s Kaede. Shadow of the Ninja Reborn pokazuje se izazovnijim nego što se u početku čini, unatoč dojmu da je to igra koju možete završiti za manje od tri sata. Bossevi su, posebice, podijeljeni u nekoliko faza, što ih čini sve težima. Težina igre prisiljava vas da pomno pratite svoju liniju zdravlja i nadate se da ćete preživjeti do sljedeće faze. Predmeti za ozdravljenje su rijetki, pa svaki pogrešan korak ima veliku cijenu.

Ipak, upornost se isplati. Igra uključuje korisne značajke za one koji se bore, poput pružanja više predmeta za ozdravljenje i poboljšanje nakon ponovljenih smrti, omogućujući manje vještim igračima da naposlijetku dođu do kraja igre. Nakon završetka faze, svako sekundarno oružje koje ste sakupili postaje dostupno za buduće pokušaje, dodajući malo raznolikosti u narednim igranjima. Kada započinjete novu igru, možete kupiti predmete za svoj početni inventar na temelju vašeg najboljeg rezultata.

Igra također uključuje online leaderboardove na kojoj se možete natjecati s drugim igračima, bilo u smislu brzine završetka igre ili osvajanja bodova. Uživanje u kooperativnom načinu rada iz originalne igre vjerno je obnovljeno ovdje. Hayate i Kaede imaju nešto drugačiju fiziku, a kad vam se pridruži prijatelj, igra postaje malo lakša. Grafika je prekrasno unaprijeđena, prikazujući jedan od najboljih primjera piksel arta danas. Glazba, koju je nadogradio jedan od originalnih skladatelja, Iku Mizutani, također je vrlo zarazna i poboljšava cjelokupno iskustvo.

U konačnici, igra nudi snažan osjećaj nostalgije. Kao obožavatelj retro igara, ovaj naslov bio je dosta zabavan za igrati i osjećao sam da je vrijeme provedeno igrajući ga dobro uloženo. Strategija igre je jednostavna i jasna. Međutim, moja glavna zamjerka je što neki elementi kretanja nisu bili potpuno ispravni. Osim toga, nemojte propustiti priliku isprobati ovu prekrasnu igru.

Sadržaj
70%
Igrivost
80%
Grafika
100%
Konačna ocjena

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

hrHrvatski