Nacon je ove godine odlučio pomiješati žanrove igara koje će objaviti, a Hell is Us je od prvog predstavljanja 2022. godine ostao veliki upitnik. Iako je igra imala nekoliko odgoda, ponovno je prikazana na Sonyjevom State of Playu prošle godine, a zatim i na ovogodišnjem Nacon Connectu. Konačno smo dobili i datum izlaska: 4. rujna za PlayStation 5, PC i Xbox Series X/S.
Nedavno je objavljena demo verzija ove igre pa sada svatko može uroniti u njezin svijet. Radi se o akcijskoj avanturi s RPG i soulslike elementima u kojoj istražujete poluotvoreni svijet Hadea, obuzet ratom. Igrate kao Remi, mirovnjak Ujedinjenih naroda, koji traži odgovore o svojoj prošlosti usred građanskog rata i misteriozne nesreće koja je stvorila nadnaravna stvorenja zvana Hollow Walkers.

Imate veliku slobodu kod istraživanja svijeta
Odmah na početku, Hell is Us će vas impresionirati svojom prekrasnom grafikom, mračnom atmosferom, izvrsno izrađenim likovima i cut scenama te dinamičnim i minimalističkim korisničkim sučeljem koje se pojavljuje usred borbe. Međutim, kao i kod mnogih igara rađenih u Unreal Engineu 5, prisutni su problemi s optimizacijom. Usporavanja kada je više likova na ekranu i čudni trenuci s osvjetljenjem prate i ovu igru. Stoga, ako nemate vrlo snažno računalo, možete očekivati određene smetnje u izvedbi.
Developeri obećavaju da Hell is Us nema mapa, indikatora ni linearnih smjernica, što vam daje slobodu da sami odlučite kuda ćete ići i s kime razgovarati. Demo verzija to prilično dobro dočarava. Istraživanje je izuzetno važno jer morate skupljati resurse, bilo za liječenje, staminu, korištenje drona ili razne supstance koje ispadaju od poraženih neprijatelja. Igra je također puna tajnih i skrivenih potrošnih predmeta i materijala te sadrži velik broj zagonetki koje otključavaju tajne sobe i još mnogo toga. Morate pratiti glavnu priču, ali igra vam daje samo natuknice što trebate raditi, ne i kako.
Razgovor s likovima iznimno je važan jer tako otkrivate dijelove svijeta i tragove za misije. Na primjer, na početku ćete razgovarati s djedom koji će vam otkriti kako pronaći vojno vozilo za putovanje po mapi. Morate pažljivo slušati što vam likovi govore, jer vam njihove riječi mogu pomoći u rješavanju zadataka, primjerice, da pratite zvuk zvončića kako se ne biste izgubili. Ovo je samo dio onoga što nam je pokazala demo verzija, a vjerujemo da će puna igra ponuditi još mnogo toga za istraživanje.

Borba je promišljena i zahtijeva preciznost
Kada je riječ o borbi, ona je promišljena i ne donosi ništa spektakularno novo. Zahtijeva precizne udarce i temelji se na stamini, koja ograničava vaše akcije kroz mehaniku iscrpljenosti. U tom stanju čak gubite zdravlje i slabije udarate. Dostupni su lagani i teški napadi, blokiranje i izbjegavanje, savršeni blok te soulslike mehanika stalnog liječenja. Sve je to prilično fluidno za igrača, ali ne i za neprijatelje. Protivnika je jako puno i dolaze u više vrsta. Tu su manji neprijatelji koje brzo porazite, zatim veća čudovišta, te vrlo posebni neprijatelji koji su praktički međusobno povezani i napadaju vas iz više smjerova. Morate poraziti jednog da biste zatim mogli uništiti drugog, koji je do tog trenutka neuništiv.
Problem je u tome što je umjetna inteligencija neprijatelja prilično slaba. Gledat će vas dok im se ne približite, mogu zapeti za prepreke ili se jednostavno ne pomicati, i reagiraju tek kada im priđete. Srećom, već u demo verziji možete mijenjati težinu neprijatelja, odnosno birati između agresivnijih ili otpornijih protivnika, tako da imate izbora.
Osim toga, hitbox je također pomalo čudan, gdje će vas neprijatelji napasti, a neće vas pogoditi iako se nalaze ispred vas. Remijevo glavno oružje je svjetleći mač, a pronaći se mogu i sekundarna oružja poput sjekira. Dron, s druge strane, služi kao taktički alat. Aktivira se za odvraćanje pažnje neprijatelja ili interakciju s okolinom, primjerice kako bi vam osvijetlio put ili pročitao jezike koje ne razumijete.

Ambiciozan projekt koji može postati nešto veliko
Oružja u igri imaju levele i mogu se nadograditi različitim modifikatorima. Vaš inventar može biti prepun raznih predmeta koji će vam možda kasnije zatrebati, a sve ih je lako pronaći. Jedini je problem što kada detaljno pregledate neki predmet, ne možete ga automatski staviti u ruke, već morate previše “lutati” s jednog izbornika na drugi. Za najbolji dojam o igri, preporučujemo da sami isprobate demo verziju. Traje oko sat i pol ako želite istražiti svaki kutak.
Osobno, borba u Hell is Us nije bila previše zahtjevna, možda je čak i previše “opraštajuća” jer možete blokirati gotovo sve i ima raznih načina kako poraziti više neprijatelja od jednom. S druge strane, Hell is Us je zaista ambiciozna akcijsko-avanturistička igra koja se ističe istraživanjem bez puno navođenja. Zagonetke i tajne prostorije nisu teške za pronaći, samo trebate malo bolje pogledati oko sebe. Grafika je definitivno vrhunska, no ako se optimizacija ne popravi, bit će problema. Teško je reći koliko će sve to dobro funkcionirati u punoj igri, a ostaje nam i da vidimo koliko će zapravo trajati prolazak kroz nju.