Recenzije

[Hands-On Preview] Into the Dead: Our Darkest Days

Podijelite:

Into the Dead: Our Darkest Days je side-scrolling survival igra smještena tijekom zombi apokalipse u Teksasu 1980-ih. Igra vam daje kontrolu nad grupom preživjelih koji se pokušavaju probiti kroz grad prepun zombija, a uz put sakupljaju resurse, izrađuju oružja i donose teške odluke o tome tko će preživjeti. Kako se radi o horor igri, možete očekivati jezivu atmosferu i zastrašujuće zvukove, pa budite oprezni dok ulazite u nepoznato.

Radnja igre odvija se u Walton Cityju, nekada užurbanom obalnom gradu koji je nakon strašnog izbijanja zombi virusa postao opasan i razrušen. Cilj vam nije samo preživjeti, već i skupljati tragove diljem svijeta kako biste razumjeli uzroke i posljedice apokalipse. Počet ćete s dva preživjela, svaki s jedinstvenim vještinama, prednostima i nedostacima, što vam omogućuje da birate likove koji najbolje odgovaraju vašem stilu igranja.

Postoji nešto u ovoj igri što vas odmah privlači, bilo da je to jeziva atmosfera ili način na koji svaka odluka ima značaj. Svaka vaša akcija stavlja na test instinkte preživljavanja u kaotičnom okruženju. Igra ne pokušava preopteretiti igrača s previše informacija odjednom. Umjesto toga, polako uvodi nove mehanike, pokušava ih učiniti lako razumljivima i prirodnim za igranje.

Razvoj igre vodi studio PikPok, koji ovdje kombinira elemente igara kao što su This War of Mine i The Last Stand Legacy, inspirirajući se pritom vlastitim ranijim radovima na mobilnim survival igrama sa zombijima.

Planiranje i strategija

Morat ćete uravnotežiti fizičke potrebe preživjelih, poput gladi i zdravlja, zajedno s njihovim mentalnim stanjima, poput straha i paranoje. Ozljede također mogu biti smrtonosne, a kada netko umre, nestaje zauvijek. Preživjeli imaju traku zdravlja, stoga je važno pažljivo pratiti razne učinke. Oslanjaju se na skloništa radi sigurnosti, no ta skloništa štite ih samo na neko vrijeme. Morat ćete se stalno kretati kako biste bili ispred hordi zombija. Premještanje vašeg skloništa je bitno, a barikadiranje pruža više vremena za strategiju i pripremu.

Preživljavanje zahtijeva pretraživanje napuštenih zgrada i domova kako biste prikupili bitne resurse. Možete ih koristiti za izradu oružja i nadogradnju skloništa. Međutim, postoje neka ograničenja: oružja se kvare nakon upotrebe, pištolji trebaju popravak, a prostor u inventaru je ograničen prilikom pretraživanja, stoga morate biti selektivni u vezi s onim što ćete ponijeti. Kako nadograđujete svoju bazu, preživljavanje postaje malo lakše, ali upravljanje većim brojem preživjelih povećava izazov i može postati frenetično.

Jedna od mana je to što prilikom pretraživanja možete povesti samo jednog preživjelog sa sobom, što je ipak ograničavajuće. Na primjer, imate četiri druga preživjela u skloništu koji su obavljali zadatke poput kuhanja, barikadiranja ili nadogradnje, pa bi imalo smisla povesti još jednu osobu da pomogne. Zamislite da igra ima kooperativne elemente ili opcije za više igrača, zar to ne bi bilo uzbudljivo?

Stealth i gameplay

Ključni dio igre je prilagođavanje nepredvidivim prijetnjama, kako od zombija, tako i od ljudi. Neke situacije će vas prisiliti da odlučite hoćete li se boriti ili pobjeći. Stealth igra veliku ulogu prilikom pretraživanja, jer glasni zvukovi mogu privući velike skupine zombija, što stvara opasne situacije. Tu igra stvarno blista. Način na koji zvukovi i atmosfera surađuju je impresivan, ali borba se čini pomalo nedovoljnom. Borba protiv zombija je učinkovita samo ako imate prava oružja. Inače, trebate razmotriti koliko buke oružje pravi, koliko štete nanosi i koliko ima korištenja. Uvijek je dobro nositi više oružja za različite situacije.

Možete proviriti kroz vrata da vidite što je ispred vas i preskočiti prepreke, ali me razočaralo što se činilo da određeni zvukovi ne upozoravaju zombije. Umor, skakanje i padanje nisu imala utjecaja, što me ostavilo zbunjenim — je li čučanje i hodanje doista tako učinkovito? Što igra točno smatra “glasnim” zvukom? Koliko su zombiji zapravo jaki? Ostavlja vas s više pitanja nego odgovora.

Budući da je ovo side-scrolling igra, zombiji često nisu izravno na vašem putu. Mogu biti dublje u pozadini ili smješteni na mjestima gdje vas ne primjećuju, što može biti čudno. Ponekad možete proći odmah pored zombija, ali on neće reagirati jer se oslanja na zid ili gleda u krivom smjeru. Kada vas zombi primijeti, možete se sakriti iza označenih kutova ili ih tiho ubiti — ali zapamtite, bilo što može privući druge zombije, uključujući i one u pozadini. U tom slučaju, zatvaranje vrata može biti prilično učinkovito.

Vrlo zastrašujuća atmosfera

Into the Dead: Our Darkest Days izvrsno stvara zastrašujuću atmosferu u gradu koji su preuzeli mrtvaci. Često ćete morati tražiti alternativne rute, penjati se ili navigirati smiješnim stubištima. Međutim, animacija trčanja izgleda nezgrapno, a bez pravih 3D dimenzija, kretanje između katova može biti zbunjujuće. Tu je puno uništenog namještaja, krvi i vrisaka, što vas drži na rubu, posebno kada postane zastrašujuće i ne znate što je iza sljedećih vrata. Igra sadrži jump scareove i neizbježne situacije, ali nagrađuje igrače za preuzimanje rizika i kreativno razmišljanje.

Svaka nova igra mijenja okoliš i osigurava da nijedna sesija nije potpuno ista. Neprestano se mijenja krajolik, nasumični susreti, a prijetnje drže igru svježom i dodaju vrijednost ponovnom igranju. Demo će trajati oko 45 minuta do sat vremena, ovisno o tome koliko vremena odlučite provesti istražujući i otkrivajući dodatni sadržaj.

Za kraj, Into the Dead je stvarno zanimljiva igra i jedva čekam vidjeti što još developeri mogu ponuditi. Do sada izgleda impresivno i iznenađen sam razinom detalja koja je uložena u to da svaki aspekt besprijekorno i strateški funkcionira. Ako ste obožavatelj strategija i survival igara, ovo je naslov koji vrijedi isprobati.

Možete pronaći Into the Dead na Steamu.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)