Destin Legarie iz podcasta Save State Plus intervjuirao je Buckyja, direktora izdavaštva i komunikacija u Pocketpairu, studija koji stoji iza survival igre Palworld i drugih uzbudljivih projekata. Evo što smo saznali iz razgovora. Palworld je trenutno dostupan za PC putem Steama, PlayStation 5, Xbox One i Xbox Series X/S konzolama.
Bucky je podijelio svoje iskustvo s PocketPairom, prisjećajući se vremena prije izlaska Craftopije, prethodnog naslova studija. U početku je radio na lokalizaciji i community menadžmentu, ali je s vremenom preuzeo sve odgovornosti vezane za zajednicu. Opisujući rane dane, Bucky ističe da je tvrtka tada bila mala i skromna, sa sjedištem u iznajmljenom zajedničkom prostoru u centru Tokija, a većina zaposlenika radila je na daljinu, stvarajući opuštenu atmosferu usmjerenu na kreativnost i zabavu.
“Bili smo jako mali i skromni. Ured se nalazio u iznajmljenom prostoru koji smo dijelili s još osam drugih malih tvrtki u centru Tokija. Međutim, većina zaposlenika, uključujući i mene, radila je na daljinu. Rijetko sam dolazio u ured. Atmosfera je bila tiha, opuštena, pomalo dječačka – sve se svodilo na zabavu i izradu igara. Sada je to… pa, ne znam, ‘quadruple A’ ili kako god to zovu danas. Ali da, sada je to definitivno veliki biznis.”

Kako je Palworld promijenio tvrtku
Razgovor se zatim preusmjerava na Palworld, gdje Bucky otkriva da je tim očekivao dobar početni rezultat, ali nitko nije mogao predvidjeti nevjerojatan uspjeh igre, koja je dostigla više od 25 milijuna igrača. Prvi dani nakon izlaska bili su ispunjeni šokom i panikom, jer se tim borio da odgovori na ogroman interes zajednice. Također je otkrio da je razvoj igre koštao manje od 150 milijuna dolara.
Iako je početni broj igrača bio ogroman, Bucky priznaje da se aktivna baza igrača sada stabilizirala. Fokus tima trenutno je na tehničkim poboljšanjima, uključujući crossplay i prijenos servera, kako bi se produžio životni vijek igre. Pocketpair se sada širi u izdavaštvo, potaknut velikim interesom razvojnih timova i investitora nakon uspjeha Palworlda. Bucky objašnjava da osnivanje izdavačkog odjela nije bilo planirano, već je rezultat brojnih prilika koje su se pojavile nakon izlaska igre.
“Počeli smo primati e-mailove od investitora i venture capital firmi. Kako su tjedni prolazili, javljali su nam se razni game studiji, indie developeri, pa čak i velike AAA tvrtke, imena koja bi mnoge iznenadila. Poruka je uvijek bila ista: ‘Trebamo financiranje’. Mjesecima smo raspravljali i analizirali što možemo realno učiniti kako bismo pomogli razvojnim timovima koji su se borili za opstanak.”

Kontroverze oko Palworlda: AI generirani modeli i utjecaj streamera
Bucky se osvrnuo i na kontroverze vezane uz Palworld, posebice optužbe da su 3D modeli ukradeni ili AI-generirani. Ove tvrdnje kategorički odbacuje, naglašavajući da su svi dizajni rađeni unutar tima u suradnji s umjetnicima i uz povratne informacije zajednice. Također je govorio o utjecaju streamera i društvenih mreža na popularnost igre. Iako su kontroverze dovele do veće vidljivosti, teško je izmjeriti njihov stvarni utjecaj na prodaju ili angažman igrača.
“Nažalost, moram vas razočarati, radili su ih ljudski umjetnici. Vjerovali vi to ili ne, to je na vama. Proces dizajniranja bio je prilično jednostavan: tim internih konceptualnih umjetnika provodio je dane skicirajući nove pals. Zatim bi ih projektni menadžer i direktor pregledali te odabrali one s potencijalom. Nakon toga, dizajni su se dodatno razvijali i bojali, a svi su glasali za one koji im se sviđaju, ne sviđaju ili kojima su potrebne dorade.”
Podijelio je i zanimljivu priču o dizajnu koji nikada nije dospio u igru, pal koji izgleda kao morski pas, ali s malim bićem u njegovim ustima.
“Zapravo, stvarni pal bio je to malo biće unutra, a ne morski pas. Ideja je izazvala višemjesečne rasprave i nikada nije ušla u igru. Još uvijek se svađam oko toga do danas. Možda sada, kad sam to spomenuo, mogu natjerati svog CEO-a da promijeni mišljenje.”

Budućnost Pocketpaira i Palworlda
Što se tiče budućnosti, Bucky potvrđuje da je glavni prioritet dovršiti Palworld i doseći verziju 1.0, dok tim istovremeno radi na drugim projektima. Planira se dodavanje novog sadržaja i tehnička poboljšanja, kao i mogućnost dovođenja igre na nove platforme, uključujući ručne konzole poput Steam Decka.
“Craftopia je i dalje u aktivnom razvoju, iako neki misle suprotno. Tim na njemu radi predano, iako je malen. Nemaju želju preusmjeriti fokus, a igra će dostići verziju 1.0 kad osjete da je zaista spremna. Što se tiče naših drugih igara, OverDungeon je završen već neko vrijeme, ali nedavno smo ga oživjeli za Switch verziju, koja je izašla prošli ili ovaj mjesec. Hoćemo li dodati još sadržaja u budućnosti, ostaje za vidjeti, ali moguće je.”