Recenzije

[PREVIEW] The Whims of the Gods – Tenochtitlán nije izgrađen u jednom danu

Podijelite:

City-builder igre, iako se oslanjaju na slične obrasce i mehanike, mogu ponuditi širok spektar svjetova i priča. Ipak, većina njih i dalje je usmjerena na single-player strategiju. No, što ako vam kažem da postoji city-builder s co-op načinom igranja, auto-battler mehanikama i transcendentnom narativom koja vodi do više različitih završetaka? Sve to pronaći ćete u The Whims of the Gods, novom naslovu developera Juggler Games i izdavača PJ Games. Iako je izlazak igre planiran za treće tromjesečje 2025., imali smo priliku isprobati verziju objavljenu za drugi javni playtest u veljači.

Jedinstveni city-builder koji želi redefinirati žanr

The Whims of the Gods je city-builder osmišljen s naglaskom na online co-op igranje. Ciljevi u ovoj igri na prvi pogled djeluje jednostavno: skupljati resurse, izgraditi drevni grad i zadovoljiti potrebe njegovih stanovnika. Međutim, kada su vaši planovi u rukama drevnih hirovitih bogova, situacija se brzo zakomplicira.

U ovom slučaju, upravljanje rastućom civilizacijom uključuje stvaranje složenih proizvodnih sustava, borbu protiv zastrašujućih neprijatelja i čak prilagodbu mističnom kalendaru. Ovo je prilika da udružite snage s drugim igračem i zajednički izgradite prosperitetnu metropolu. Ako želite saznati više detalja o igri, svakako pogledajte naš intervju s developerima ovdje.

Igru sam imala priliku zaigrati dvaput: prvi put u co-op modu s jednim od testera iz Juggler Games tima, a zatim drugi put samostalno. U oba slučaja, gameplay je bio usmjeren na rješavanje zadataka iz tutoriala, no dojmovi iz ova dva igranja prilično su različiti. No, prije nego što se dotaknemo tog dijela, pogledajmo osnove.

Gameplay loop je iznenađujuće zabavan

Igra započinje uvodnim dijalogom između četiri drevna božanstva, koja raspravljaju o svojim prethodnim kreacijama i neuspjelim eksperimentima. Sada su smislili novi plan: postaviti ljude na otok prepun opasnosti kako bi dokazali svoju vrijednost bogovima. Od samog početka osjeća se snažna inspiracija astečkom i majanskom kulturom, imena bogova, njihovi prikazi, crteži na rotirajućim krugovima i nježna melodija u pozadini odražavaju elemente koje odmah povezujemo s tim civilizacijama.

Iako ova kratka scena uglavnom služi kao uvod u priču, ona također nagovještava neke ključne gameplay elemente: rotirajući krugovi podsjećaju na mistični kalendar, dok razgovor među bogovima naglašava njihovu hirovitost i njezine posljedice, koje će igrači ubrzo osjetiti kroz blagoslove ili kletve. Još jedan zanimljiv detalj može se primijetiti na loading ekranu, koji nam daje kratki uvid u potpuno razvijeni grad, kakav ćemo moći izgraditi u kasnijim fazama igre.

Nakon uvoda slijedi tutorial. Počinjemo s osnovama poput upravljanja kamerom, navigacije sučeljem i upoznavanja glavnih mehanika, a zatim ubrzano prelazimo na prikupljanje resursa, izgradnju raznih objekata, zapošljavanje radnika, povećanje populacije i širenje teritorija. Nakon toga, potrebno je istražiti naprednije građevine kako bismo održali ekonomiju i ispunili Quest Objectives.

Iako se u početku čini kao tipična progresija u city-builder igrama, ubrzo se otkrivaju originalna rješenja: primjerice, prinošenje žrtava na svetištima i izvođenje rituala kako biste otključali nove regije ili dobili iznenađenje. Također, aktivacija drevnog kalendara, koji upozorava igrače na nadolazeće događaje, može donijeti neočekivane posljedice zbog bogova. Općenito, upute su jasne i jednostavne za praćenje, no smatram da bi dodatna pomoć bila korisna kod sastavljanja i aktiviranja kalendarske mehanike, budući da uvodi kinetičku i toplinsku energiju u gameplay.

Ima li cozy elemente?

Kao što sam spomenula na početku, iskustvo igranja ove igre u singleplayer modu nije isto kao u co-op modu igranja. Odabir solo opcije definitivno zadržava izazovnost igre, iako imate pristup široj paleti akcija, osigurati prosperitet grada postaje prilično teško. Ipak, upravo kooperativni sustav čini ovaj naslov posebnim u odnosu na druge igre u žanru.

Posebno mi se svidjelo kako se igra prilagođava dvoje igrača i potiče ih na suradnju. Primjerice, prilikom podjele odgovornosti, morate se dogovoriti tko će biti zadužen za građevine, resurse i stabla tehnologija, ali i osigurati da vaša međusobna suradnja donosi korist oboma. Ova svježa i inovativna multiplayer mehanika definitivno čini gameplay dinamičnijim i zanimljivijim, nije ni čudo da se tretira kao glavna atrakcija igre.

Dok sam igrala, saznala sam da je jedan od sudionika playtesta dao zanimljivu opservaciju: The Whims of the Gods ima cozy elemente. Iako to možda nije prva asocijacija kada se borite s izazovima i gledate kako vam stanovnici umiru (što baš i ne zvuči kao cozy iskustvo), slažem se da igra u cjelini ima opuštenu atmosferu. Zahvaljujući živopisnom i šarenom okruženju, umirujućem zvuku vodopada i ritmičnom gameplayu, lako mogu zamisliti nekoga kako se potpuno uživi u igru i provede sate u njoj.

Definitivno vrijedno praćenja

Zaokružujući dojmove, ova verzija The Whims of the Godsa nudi zaista snažno i zabavno iskustvo. Štoviše, igra je već potpuno funkcionalna, nema bugova, rušenja ili većih tehničkih problema, što je vrijedno spomena s obzirom na to da su problemi prijavljeni tijekom drugog playtesta već ispravljeni. Ipak, još uvijek ima prostora za poboljšanja: instrukcije u kasnijim fazama igre trebale bi biti preciznije, obavijesti su se pojavljivale čak i kada su se stanovnici već bavili tim zadacima, a u nekim trenucima nedostajale su animacije.

No, ti detalji nisu negativno utjecali na ukupno iskustvo igranja, a igra vam s svakom novom rundom postaje sve bolja, ne samo da se brže naviknete na mehanike i obavljate zadatke, već lakše primijetite detalje koje ste ranije mogli propustiti (poput toga da možete vidjeti imena svih stanovnika u njihovim kolibama, što je prilično fora).

Posebno me zanima kako će auto-battler borbeni sustav funkcionirati i u kojem će se smjeru priča razvijati, vulkan i višestruki završetci zvuče obećavajuće. Kad smo već kod obećanja: iako točan datum izlaska još nije poznat, velika je vjerojatnost da ćemo punu verziju igre dobiti u trećem tromjesečju 2025. godine. A s obzirom na trenutni napredak, mogu vas uvjeriti, vrijedit će čekanja.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)