Galerija Video Vijesti

Czego doświadczyliśmy na Konferencji Digital Dragons 2025 – Dzień Drugi

Share:

Drugi dzień Konferencji Digital Dragons 2025 koncentrował się wokół wielkich wydarzeń odbywających się w jeszcze większych salach Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Wykłady, panele, wystawa PHOTOmodeBOOK, spotkania w Strefie Business Networking, deweloperzy i wydawcy prezentujący swoje projekty w Strefie Expo oraz Strefie Indie – to wszystko było dostępne dla uczestników gotowych zanurzyć się w niezwykłym świecie gier wideo. Nie wspominając nawet o wisience na torcie, jaką była gala Digital Dragons Awards.

To był naprawdę mądry ruch ze strony organizatorów, by rozpocząć dzień od konferencji prasowej w Media Corner. Nie tylko więc oficjalnie powitano wszystkich zgromadzonych, ale również przeprowadzono krótką wycieczkę po głównych atrakcjach. Dzięki temu dotarliśmy do strefy wykładów, gdzie natknęliśmy się również na fascynującą wystawę zrzutów ekranów z gier wideo wykonanych w trybie fotograficznym. PHOTOmodeBOOK vol. 1-18 autorstwa Rafała Szrajbera to projekt, który naprawdę zapadł mi w pamięć, a myśli o tych zróżnicowanych ujęciach towarzyszyły mi jeszcze w drodze na pierwszy wykład.

Dźwięk i efekty specjalne na straży gier

Nie spodziewałam się, że prezentacja na temat przekształcania plików midi w nagrania z wykonań na żywo może być tak interaktywna. Iavor Pachovski, kompozytor uczestniczący w produkcji takich projektów jak Darksiders Genesis, FrostPunk czy seria Wiedźmin, podzielił się swoimi wskazówkami na temat muzyki w grach wideo, odtwarzając przy tym robocze pliki audio oraz kompletne nagrania orkiestry.

Śledząc po kolei każdy etap komponowania, mogliśmy zaobserwować cały proces tworzenia muzyki na żywo i późniejszego wdrażania jej do projektu, co było wciągającym tematem również dla osób, które zazwyczaj nie przywiązują dużej wagi do muzycznego aspektu tworzenia gier.

Poniedziałek był zdominowany przez muzykę z gier, co potwierdza nasz następny wykład na ten temat. Tym razem mieliśmy okazję przyjrzeć się konkretnemu przykładowi, mianowicie ścieżce dźwiękowej do Kingdom Come: Deliverance II. Jan Valta, główny kompozytor muzyki do KCD I & II, zdradził nam swoje sposoby na opowiadanie historii za pomocą dźwięków.

Uczestnicy mogli również wysłuchać najbardziej rozpoznawalnych utworów muzycznych z gry, takich jak Saint Barbara Theme czy Sasau Monastery, którym towarzyszyły komentarze samego autora. Jak to często w grach bywa, na sam koniec obejrzeliśmy cutscenkę, w której zwróciliśmy uwagę na balansowanie między ciszą a emocjonalną melodią.

Muzyka zdecydowanie odgrywa ważną rolę w grach wideo, jednakże nie zapominajmy również o ogromnym znaczeniu atrakcyjnej oprawy wizualnej. W celu zdobycia wiedzy na ten temat wybraliśmy się na wykład prowadzony przez Pawła Charzyńskiego, eksperta od efektów VFX z 11 bit studios. Jego prezentacja skupiała się na systemach spawnujących w grze Frostpunk 2, ich optymalizacji oraz cechach charakterystycznych z punktu widzenia twórcy. Mimo, że wykład był przeznaczony głównie dla osób posiadających już pewne doświadczenie z efektami VFX, to również miałam szansę dowiedzieć się czegoś nowego – np. że w systemie Niagara nie chodzi o słynny wodospad.

Perełki indie i wielcy wygrani

Poza wykładami znaleźliśmy również czas na odwiedzenie Strefy Indie. Nie było łatwo dokonać selekcji spośród prawie 50 gier, chociaż udało mi się wybrać kilka interesujących tytułów. Najpierw wybrałam się do świata inspirowanego snami w grze point-and-click Deep Sleep: Labyrinth of the Forsaken. Następnie przeniosłam się do wirtualnej rzeczywistości, aby w Sheep Fall Flat poprowadzić stado owiec do celu.

Potem przyszedł czas na zmianę klimatu i połączenie horroru z elementami gatunku cozy w Vale’s Echo. Ostatnią grą, jaką wypróbowałam tego dnia, był tytuł łączący elementy Roguelike, Tower Defense oraz budowania talii – Wandering Monolith. Słowem: niesamowita różnorodność już na samym początku, co skłoniło mnie do wypróbowania więcej tytułów we wtorek.

Wydarzeniem wieńczącym ten dzień była legendarna już gala Digital Dragons Awards, która za sprawą występów muzycznych oraz ogłoszenia zwycięzców tegorocznego konkursu wzbudziła wiele emocji wśród fanów gier wideo.

W tym roku statuetka powędrowała do następujących tytułów:

  • Best Polish Game of 2024: Frostpunk 2 (11 bit studios)
  • Best Polish Game Design of 2024: Frostpunk 2 (11 bit studios)
  • Best Polish Visual Game Art of 2024: Nobody Wants to Die (Critical Hit Games)
  • Best Polish Game Audio of 2024: Frostpunk 2 (11 bit studios)
  • Best Polish Narrative of 2024: Nobody Wants to Die (Critical Hit Games)
  • Best Polish Mobile Game of 2024: Tomorrow: MMO Nuclear Quest (Rage Quit Games)
  • Best Foreign Game of 2024: Balatro (LocalThunk)  
  • Special Recognition Award: Magdalena Cielecka

Ponadto główną nagrodę dla gier niezależnych Indie Dragons Awards otrzymał tytuł Deep Sleep: Labyrinth of the Forsaken (Scriptwelder Studio).

Emocjonalny, Epicki i Edukacyjny – drugi dzień Digital Dragons Conference 2025 skłonił nas do przyznania mu autorskiej kategorii EEE w kontekście inspirujących wydarzeń ze świata gamedevu. Mimo ogromnej ilość poniedziałkowych wydarzeń znaleźliśmy w sobie jeszcze zapas energii na ostatni dzień konferencji, który wyniósł nasze dotychczasowe doświadczenia i wrażenia na jeszcze wyższy poziom. Wkrótce dowiecie się dlaczego.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)