Vijesti

Moderni gamerski tipovi: Koji si ti?

Podijelite:

Gaming je sveobuhvatna platforma za zabavu koja privlači širok i raznolik spektar ljudi. Kako bismo bolje razumjeli kako igrači kombiniraju različite načine interakcije i formiraju svoj identitet, odlučili smo analizirati različite tipove gamera izdvojene u Newzoo’s Gamer Segmentation and Gamer Personas izvještaju. Želiš li saznati kojoj kategoriji pripadaš? Otkrijmo zajedno!

Danas biti gamer nadilazi tradicionalnu definiciju osobe koja igra videoigre. Mnogostrukost interakcija povezanih s igranjem postaje očita kada gaming promatramo ne samo kao softver i hardver, već kao fenomen s društveno-kulturnom dimenzijom koja oblikuje odnose među igračima i njihova iskustva. Sve češće se interes za igre povezuje s dodatnim aktivnostima, poput praćenja web stranica razvojnih studija i izdavača, korištenja društvenih mreža ili donošenja specifičnih odluka o hardveru.

Dobro, ali zašto bi nas to trebalo zanimati? Kako se ispostavlja, razumijevanje modernih gamera i njihovog ponašanja danas je ključno ne samo za tradicionalne medije i brendove koji žele ostati u toku, već i za same gamere, prepoznavanjem naših različitih osobnosti i stavova bolje ćemo razumjeti jedni druge, čime se poboljšava komunikacija unutar gaming zajednice.

Zato, hajde da razvrstamo svih 9 tipova gamera iz Newzoo izvještaja:

  • Ultimate Gamer (“Kralj” gaminga) – Ultimate Gamers žive i dišu za igre. Igraju na svim platformama, u svim žanrovima i uvijek traže najbolje moguće iskustvo. Troše puno vremena na gledanje gaming sadržaja i, zajedno sa svojim zajednicama, prate sve što se događa u svijetu igara i e-sporta. Budući da raspolažu značajnim financijskim sredstvima, mogu si priuštiti najnovije igre, najbolji hardver i najsvježije gaming dodatke.
  • All-Round Enthusiast (Strastveni, ali uravnoteženi igrač) All-Round Enthusiasts su strastveni gameri koji tjedno provode veliki broj sati igranjem. Možda nisu toliko posvećeni kao Ultimate Gamers, ali igre za njih i dalje predstavljaju ozbiljnu stvar. Obično su zaposleni s punim radnim vremenom, pa im kupovina najnovijih naslova i hardvera ne predstavlja problem. Sudjeluju u gaming kulturi na različite načine, igraju, gledaju sadržaje, posjeduju igre i uživaju u društvenom aspektu gaminga. No, za razliku od Ultimate Gamers, gaming uravnotežuju s drugim interesima.
  • Community Gamer (Društveni igrač)Community Gamers ne igraju nužno puno, ali njihova strast za gamingom nadilazi samo igranje. Njihova razina gledanja gaming sadržaja usporediva je s Ultimate Gamers! Osim što prate gaming sadržaj, aktivno sudjeluju u zajednici, raspravljaju o najnovijim vijestima i gaming im je važan dio identiteta. Često koriste kreativne društvene platforme i s ponosom dijele svoju strast prema igrama online.
  • Solo Gamer (Samostalni igrač) – Igranje igara izuzetno je važno za Solo Gamers, koji često imaju tradicionalniji pristup gamingu. Preferiraju single-player avanture i imerzivno iskustvo te ulažu puno u periferne uređaje i opremu kako bi maksimizirali svoj doživljaj. No, izvan samog igranja, među najmanje su vjerojatnim tipovima igrača koji redovito prate gaming sadržaje i koriste resurse zajednice kako bi ostali u toku s gaming novostima.
  • Mainstream Gamer (“Prosječni” igrač) – Iako su Mainstream Gamers strastveni u igranju, ne troše puno novca na igre. Najčešće igraju free-to-play naslove i snižene igre, što industrija sve više potiče. Njihova ulaganja u hardver također su minimalna, što je vjerojatno povezano s činjenicom da su Mainstream Gamers često mobile-first igrači – mobilno igranje trenutačno bilježi najzdraviji rast.
  • Time Filler (Igrač iz dosade)Time Fillers nisu zainteresirani za e-sport ili gaming video sadržaje. Ovi povremeni igrači rijetko igraju više od nekoliko sati tjedno, pa igre ne smatraju bitnim dijelom svog života. Igraju samo kako bi ispunili vrijeme, na primjer, odigrat će brzu partiju Candy Crush ili Clash of Clans dok putuju na posao ili čekaju prijatelja. Zbog toga im hardver nije važan.
  • Popcorn Gamer (“Gledatelj” igara)Popcorn Gamers ne provode puno vremena igrajući igre, ali to ih ne sprječava da provode sate gledajući gaming video sadržaje, live streamove ili e-sport. Iako povremeno igraju, više vole pasivno uživati u gaming industriji putem videa. U skladu s tim, skloni su i gledanju klasične televizije te online videa/serija, često više nego što igraju igre.
  • Backseat Viewer (Pasivni promatrač)Backseat Viewers uživaju u gaming video sadržaju i e-sportu na velikim platformama, ali sami ne igraju igre. Mnogi od njih su bivši gameri koji, zbog posla ili obiteljskih obveza, više nemaju vremena ni opremu za igranje. Međutim, nisu svi bivši igrači, neki su otkrili e-sport neovisno o igrama ili, poput ljubitelja tradicionalnih sportova, jednostavno uživaju gledajući profesionalce na djelu.
  • Lapsed Gamer (Bivši igrač) – Ono što Lapsed Gamers izdvaja od ostalih tipova je da više nisu entuzijasti za igre. Iako su nekada igrali, sada više ne igraju i rijetko prate gaming sadržaje. No, to ne znači da se neće ponovno angažirati, čak 20% planira ponovno igrati u sljedećih šest mjeseci, a više od polovice je svjesno postojanja e-sporta.

Prepoznaješ li se u nekoj od ovih grupa? Ispunti anketu pa nam pokaži koji ti je tip gamera najbliži!

5
Gamer personas

Which type of gamer are you?

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)